• O projekcie

        • III OGÓLNOPOLSKI KONKURS
          „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń"

          W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i przy współpracy ze Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Organizatorem konkursu jest miesięcznik „Perspektywy Europejskie” oraz Fundacja Państwo Obywatelskie. przy wsparciu komitetu honorowego, w którym znaleźli się m.in.: przedstawiciele Sejmu i Senatu, członkowie rządu, rektorzy wyższych uczelni, kuratorzy oświaty, wojewodowie, prezydenci miast i marszałkowie sejmików.

           

          Hasło konkursu to: Prawo, przyjaźń, tolerancja.

          Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.

          III tura konkursu, w której bierzemy udział, trwa od 12 marca do 14 listopada (z przerwą wakacyjną lipiec-sierpień).

          Szkoły, które przystąpiły do konkursu, przyjęły na siebie realizację zadań wyznaczonych przez organizatorów. Zadań jest 10 i mają być zrealizowane w formie zajęć – pogadanek, konwersatoriów, debat, spotkań z przedstawicielami instytucji pomocowych, konkursów plastycznych – dla uczniów wszystkich klas. Tematy zadań dotyczą szeroko rozumianej problematyki bezpieczeństwa – w szkole, w domu, na podwórku. Dotykają również tak ważnych zagadnień jak państwo prawne, społeczeństwo obywatelskie, normy i zasady życia we wspólnocie – państwie, relacje społeczne, prawa i obowiązki uczniów/obywateli i inne.

          Harmonogram realizacji zadań konkursowych

          W realizację zadań konkursowych zaangażowana jest cała społeczność naszej szkoły. Zespół nauczycieli przygotował harmonogram realizacji zadań konkursowych. Sposoby i formy przeprowadzenia poszczególnych tematów zajęć (zadań) będą dostosowane do wieku uczniów – tematy te inaczej będą realizowane w klasach młodszych i inaczej w klasach starszych. Aby przekazać naszym uczniom najbardziej rzetelną wiedzę i uatrakcyjnić zajęcia, do współpracy w realizacji zadań zaprosimy przedstawicieli służb i instytucji takich jak Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Sąd Rodzinny, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz innych organizacji, których działalność jest ukierunkowana na szeroko rozumianą pomoc społeczną.

           

           

          Koordynatorami programu w naszej szkole są: pedagog szkolny Kinga Krupa oraz psycholog szkolny Magdalena Dąbrowska.