• Charakterystyka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5

• Charakterystyka

Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5

im. Żołnierzy Armii Krajowej Batalionów „KRAWIEC” i NSZ „MĄCZYŃSKI”

ul. Szkolna 7, 05 – 520 Konstancin – Jeziorna

É 022 756 43 07  (także faks)

www.zsinr5.edupage.org

e-mail: kjspnr5@wp.pl

Szkoła podstawowa z tradycjami. Założona w latach 20 – tych XX wieku. Po wojnie zawsze obsługiwała zmieniające się rejony, w miarę odbudowy i rozbudowy Konstancina.

Zawsze kameralna, przyjazna uczniom, opiekuńcza.

Kadra pedagogiczna ok. 30 osób. Uczniowie  w wieku 6 – 12 lat, w klasach od 0 – 6, przeciętnie około 200, w 10 – 12 oddziałach.

Od kilku lat szkoła powoli zmienia swoje przeznaczenie. Z rejonowej przeistacza się po części w integracyjną, skupiającą dzieci z parcjalnymi deficytami w rozwoju fizycznym i intelektualnym. Rozwija się i dostosowuje do nowych potrzeb edukacyjnych. W ramach rozległego remontu kapitalnego podniesiono jej walory estetyczne i użytkowe,  z  dostowaniem do komunikacji osób niepełnosprawnych fizycznie.

W szkole zatrudniani są specjaliści w zakresie socjoterapii, logopedii,  terapii psychologiczno – pedagogicznej, usprawniania fragmentarycznych dysfunkcji rozwojowych dzieci.

W najbliższym czasie wdrożone zostaną procedury  inwestycyjne budowy sali gimnastycznej z zapleczem dydaktycznym i rehabilitacyjnym.

Szkoła wyposażona jest w standardową pracownię informatyczną i czytelnię multimedialną.

W programie wychowawczym i treściach edukacyjnych dominuje tolerancja, subtelna integracja środowiskowa, zajęcia pozaszkolne – lekcje muzealne, projekty ekologiczne.

Dzień Ziemi - prezentacja multimedialna

W tych dziedzinach, a także artystycznych – plastyka, teatrzyk szkolny, konkursy recytatorskie itp. odnotowujemy wiele spektakularnych sukcesów.

Ze względu na fakt, że jesteśmy jedyną w dwudziestotysięcznym mieście szkołą prowadzącą oddziały integracyjne poszukujemy różnorakich partnerów do doskonalenia naszych metod pracy, wymiany doświadczeń. Od lat współpracujemy z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzieci uczą się języka angielskiego od klasy zerowej. Jako języków dodatkowych uczą się  języka rosyjskiego albo niemieckiego.

Od 1 września 2009 r. w ramach rozwoju oferty edukacyjnej miasta Konstancina – Jeziorny i najbliższej okolicy powstanie gimnazjum integracyjne. Formuła zarządzania szkołą zmieni się w zespół szkół. Władze miasta i Kuratorium Oświaty podjęły już w tej sprawie stosowne decyzje.

ROK SZKOLNY 2008/09

Zakres niepełnosprawności uczniów   - 34 orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (16,4 % )populacji,:

lekcja dobrych manier w Pałacu w Jabłonnie

W szkole pracuje 35 nauczycieli, w tym :
          psycholog - 2
          pedagog specjalny - 2
          pedagog logopeda - 1
          pedagog reedukator - 3
          i wielu innych specjalistów. Prowadzimy wiele interesujących zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.

Szkolne Święto Europy. Rewia mody prezentująca barwy narodowe wybranych krajów.

Konstancin – Jeziorna, 5 maja 2009 r.