CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI
Klasa I zakończyła pierwszy moduł RADOŚĆ I SZCZĘŚCIE, Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Tegoroczną edycję realizujemy pod kryptonimem świat pełen mocji. Uczyliśmy się jak pielęgnować radość i szczęście, co robić, aby to co dobre, przyjemne towarzyszyło nam każdego dnia.
Omawiając treści książeczki W. Cichonia „Cukierku, ty łobuzie”, wykonaliśmy mnóstwo zadań. Na początku stworzyliśmy naszą klasową chmurkę, nieodzowny element projektu. Zaczęliśmy od założenia zeszytów lektur, w których zamieściliśmy informacje o najważniejszych wydarzeniach i przygodach bohaterów lektury. Stworzyliśmy „drzewko emocji”, a na jego listkach w plastyczny sposób zaprezentowaliśmy radość i szczęście. Tutaj też zamieszczamy jabłuszka, które symbolizują nasze dobre uczynki.
Wspólnie wykonaliśmy grę planszową ”Radość”; powstała duża plansza i karty zadań. Ale chichotaliśmy, kiedy trzeba było wykonać śmieszna zadania z kart.
Długo przygotowywaliśmy się do „Dnia radości”. Chcieliśmy sprawić radość wszystkim uczennicom uczniom szkoły oraz nauczycielom. Każdy otrzymał tego dnia karteczkę z dobrym słowem. Ale największym radosnym przeżyciem było zabawa z malowaniem kamieni, które rozłożyliśmy w parku, aby sprawić radość komuś, kto je znajdzie.
Stworzyliśmy klasowy album radości, w którym poprzez ilustrację prezentowaliśmy pozytywne emocje. Kartki z naszą radością, szczęściem zamknęliśmy w „Kapsule czasu” – dużym słoiku, na którym każdy się podpisał. Umieściliśmy też rysunki przedstawiające sceny z naszej omawianej lektury. Kapsuła czasu została zamknięta i zapieczętowana. Otworzymy ją za…trzy lata. Czy coś nas zaskoczy, rozweseli? Przekonamy się za trzy lata.
Przygotowaliśmy teatrzyk dla dzieci z zerówki, w którym przedstawiliśmy kilka scen z lektury.
Taka niewielka książeczka, a ile wyzwoliła w nas radości, empatii i szczęścia.
Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie drugiego modułu jeszcze przed feriami.