AKTUALNOŚCI
Konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
05.02.2020
Spotkanie polsko-niemieckie
31.01.202028 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie z wyjątkowymi gośćmi w ramach Tygodnia Doradztwa Zawodowego. Odwiedzili nas: pani Joanna Janecka z Wydziału Kultury Ambasady Niemiec oraz pan Christian Schmidt, policjant kryminalny z Poczdamu a zarazem prezes Towarzystwa Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa (Die Gesellschaft für deutsch-polnische Nachbarschaft – Sąsiedzi e.V.). W zajęciach wzięli udział uczniowie klas uczęszczających na lekcje doradztwa zawodowego, czyli klasy siódmej i ósmej.
Nasi goście opowiedzieli o współczesnym rynku pracy oraz o korzyściach wynikających z nauki kolejnego języka obcego, szczególnie niemieckiego. W związku z tym, że niemiecki jest drugim językiem obcym nauczanym w naszej szkole, uczniowie zostali mocno zmotywowani do zgłębiania jego tajników.
Pani Joanna Janecka opowiedziała o funkcji ambasadora, jego dniu pracy i zadaniach. Omówiła też ścieżkę zawodową, którą powinny wybrać osoby myślące o karierze dyplomaty. Otrzymaliśmy też specjalne zaproszenie do odwiedzenia Ambasady Niemiec, z którego na pewno skorzystamy. Pan Christian Schmidt opowiedział o pracy policji kryminalnej, a także o swoim zainteresowaniu Polską, co znalazło swoje odbicie w prowadzonym przez niego Towarzystwie Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa.
Uczniowie zadawali naszym gościom pytania dotyczące ich pracy, ścieżki edukacyjnej, współpracy polsko-niemieckiej, a także różnic i podobieństw między Polską a Niemcami.
Pod koniec spotkania nastąpiły podziękowania oraz wymiana upominków (każdy uczeń otrzymał pamiątkę z Ambasady Niemiec). Dyrektor szkoły, pan Artur Krasowki wręczył gościom podziękowania za przeprowadzenie ciekawych zajęć w szkole.
Bardzo się cieszymy z nawiązanej współpracy!
4
Bal karnawałowy
30.01.202043
Godzina Kodowania
20.01.2020Dzięki Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 5 Konstancin-Jeziorna znalazł się na oficjalnej mapie Godziny Kodowania – globalnego wydarzenia propagującego programowanie. Obchody tego programistycznego święta przypadają co roku na Tydzień Edukacji Informatycznej, który w 2019 r. odbył się 9-15 grudnia. Wtedy też uczniowie szkoły integracyjnej spróbowali swoich sił, angażując się w aktywności przygotowane na stronie https://hourofcode.com/. Zajęcia odbywały się podczas lekcji informatyki, w bibliotece oraz w świetlicy szkolnej. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali imienne certyfikaty w języku angielskim. Zaświadczenie dla szkoły odebrał dyrektor, Artur Krasowski.
Podczas Godziny Kodowania uczniowie wybierali samodzielnie aktywności, a następnie rozwiązywali zadania koderskie, przechodząc stopniowo na coraz wyższy poziom zaawansowania. Aktywności zostały ocenione bardzo wysoko przez dzieci i młodzież. Wielu uczestników wydarzenia, już po otrzymaniu certyfikatów, wytrwale kontynuowało swoją pracę na domowych komputerach. Od tej pory młodzi miłośnicy kodowania jeszcze chętniej wykonują działania związane z programowaniem na zajęciach informatyki, w świetlicy i w bibliotece szkolnej.
2
Aktywna lekcja języka angielskiego
19.01.2020Can I help you?
Yes, I’m looking for….
O tym, jak wymagającymi klientami są piątoklasiści, mogliśmy przekonać się we czwartek na lekcji języka angielskiego. Uczniowie oprócz produktów „pierwszej potrzeby” nabyli również praktyczną umiejętność posługiwania się odpowiednimi zwrotami.
Maria Kruk-Jadacz
Kartki świąteczne od uczniów z innych krajów
14.01.2020Serdecznie zapraszamy na wystawę kartek świątecznych od dzieci ze współpracujących z nami szkół z innych krajów. Otrzymaliśmy kartki z Rumunii, Portugalii, Turcji, Chorwacji, Mołdawii, a także z zaprzyjaźnionej szkoły w Polsce. Wystawa znajduje się przy drzwiach wyjściowych w naszej szkole. Prace zostały wykonane w ramach koordynowanego przez nas międzynarodowego projektu matematycznego eTwinning "Through mathematical glasses".
Agnieszka Halicka, Anna Szulc
12
Lektury inspirują! ...w klasie piątej
13.01.2020Czy Dedal zmęczył się, robiąc skrzydła? A może zmęczył się Prometeusz, lepiąc człowieka?
Piątoklasiści postanowili odpowiedzieć na te i inne pytania. Po dokładnym zapoznaniu się z treścią mitów, uczniowie, pracując w grupach, skonstruowali skrzydła! Powstała również plastyczna wizja mitu o Prometeuszu w formie makiety oraz wizja losów tytana w wersji lego.
Brawo piątoklasiści! Wasze prace są wyjątkowe!
Piątoklasiści, po szczegółowym poznaniu losów Herkulesa, rozpoczęli pracę nad dydaktyczną grą planszową, która przybliży dwanaście prac herosa! Jak widać z lekturami nie można się nudzić!
Małgorzata Szymczak (nauczyciel języka polskiego)
4
"Z wizytą u króla" - wycieczka do pałacu w Wilanowie
13.01.202018 grudnia w słoneczny, lekko mroźny dzień, uczniowie czwartej klasy poznali historię oraz dzieje przepięknej i niepowtarzalnej rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
W czasie lekcji muzealnej pt. "Wizyta u króla", mieliśmy okazję podziwiać i zachwycać się pięknem wystroju rezydencji, jak i otaczającym pałac malowniczo ukształtowanym ogrodem.
Przeszliśmy przez komnaty pałacowe i w każdym pomieszczeniu pani przewodnik opowiadała o życiu mieszkańców tej rezydencji i o obyczajach towarzyskich panujących w epoce baroku. Atrakcją zwiedzania była możliwość przebrania się jednego z naszych kolegów w strój szlachecki.
Zwiedzanie pałacu rozpoczęliśmy od obejrzenia makiety przystosowanej również do oglądania przez osoby niewidome, na której znajdowała się replika barokowego Pałacu, wzniesionego w latach 1677–1696 dla króla Jana III Sobieskiego. Uczniowie z zaangażowaniem wysłuchali wykładu poświęconego historii Pałacu i jego właścicieli. Wykazali się dużą - jak na czwartoklasistów - wiedzą historyczną, odpowiadając na pytania zadawane przez panią przewodnik.
Po obejrzeniu wielkiej Sali przeszliśmy dalej, aby podziwiać pomnik króla Jana III Sobieskiego na koniu. W kolejnej sali znajdowała się galeria z wieloma obrazami. Król posiadał także duży księgozbiór. Niestety, książki z biblioteki nie zachowały się, ale mieliśmy przyjemność oglądać tam piękną oryginalną posadzkę.
Ze wszystkich zwiedzanych sal najbardziej podobała nam się sypialnia królowej Marysieńki z wieloma pięknie haftowanymi tkaninami. Po wyjściu z pałacu obejrzeliśmy ogród i park. W parku panowała świąteczna atmosfera.
Ta wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca, ponieważ dowiedzieliśmy się, jak żył król trzysta lat temu.
Anna Glinka
22
O naszym uczniu na stronie internetowej gminy
12.01.2020Jurek Molak, uczeń klasy ósmej, w grudniu wystąpił z prelekcją w Berlinie. Tematem jego wystąpienia była aktywność młodzieży w Internecie.
Zapraszamy do przeczytania artykułu na stronie naszej gminy.
Lektury inspirują!... w klasie piątej
12.01.2020„Tajemniczy ogród” to powieść, która udowadnia, że natura ma uzdrowicielską siłę.
Praca z tekstem dzieła przeniosła nas do ogrodu, w których przyroda niejako zasnęła, żeby powrócić w prawdziwym rozkwicie. Po analizie i interpretacji warstwy fabularnej uczniowie klasy piątej przygotowali plastyczne wizje powieściowego ogrodu.
Piątoklasiści opisywali swoje prace, zaczynając od słów: Zastukaj palcem w.. furtkę, a …, będących nawiązaniem do wiersza Zbigniewa Herberta pt. ”Pudełko zwane wyobraźnią”.
Brawo piątoklasiści!
Zapraszam do albumu.
Małgorzata Szymczak (nauczyciel języka polskiego)
4
OLIMPUSEK w drugiej klasie
10.01.2020W dniach: 8 i 9 stycznia dzieci z klasy 2 wzięły udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy OLIMPUSEK. Pierwszego dnia dziewięcioro uczniów pisało sprawdzian z wiedzy ogólnej, a następnego dnia ośmioro dzieci zmierzyło się z testami z j. angielskiego. Drugoklasiści byli bardzo przejęci konkursem i po długich przygotowaniach mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Teraz z przejęciem będą czekać na wyniki!
Katarzyna Bednarska i Anna Uggla
2
Lektury inspirują! ...w klasie czwartej
10.01.2020„Akademia pana Kleksa" to utwór utrzymany w żartobliwym nastroju. Odwołuje się do dziecięcego świata wyobraźni. Świata wypełnionego muzyką, kolorami i humorem. W takim właśnie radosnym nastroju przygotowaliśmy lekcję pt. Witajcie w naszej bajce... a raczej w kuchni pana Kleksa. W naszym menu pojawiły się bajecznie piegowate i bardzo smaczne potrawy! Uczniowie prezentowali przepisy, zgodnie z którymi powstały przysmaki. Odbył się również konkurs wokalny. Wiersze Brzechwy wyśpiewane zostały przez solistów, duety i zespoły. Było dużo śmiechu i nauki... przez zabawę w formie literackiej biesiady.
Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu znakomitych potraw.
Zapraszam do obejrzenia albumu.
Małgorzata Szymczak (nauczyciel języka polskiego)
18
Lektury inspirują! Projekt w klasie czwartej...
08.01.2020W roku szkolnym 2019/ 2020 w ramach lekcji języka polskiegow klasach: 4, 5, 6, 8 realizowany jest projekt pracy z tekstami kultury pod hasłem Lektury inspirują.
Obok stosowanych metod: problemowej,
eksponującej,
podającej,
praktycznej,
ważną rolę odgrywają metody aktywizujące. Pogłębiają one zaangażowanie uczniów, zwiększają zainteresowanie przedmiotem, rozwijają zdolności, pozwalają każdemu uczniowi odegrać istotna rolę w grupie.
W klasie czwartej zrealizowane zostały następujące formy projektu:
1. Rysunek tematyczny: portret bohatera literackiego – pan Kleks
2. Komiks – dalsze losy Kajka i Kokosza
3. Plastelinowi bohaterowie komiksu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”.
Dzięki takim formom pracy uczniowie pogłębili odbiór tekstu i mieli możliwość wizualizacji swoich wyobrażeń czytelniczych. Przekład intersemiotyczny stwarza, bowiem szanse wyrażenia przeżyć i ujawnienia odbioru dzieła, stając się pomostem do języka pojęciowego.
Brawo czwartoklasiści!
Małgorzata Szymczak ( nauczyciel języka polskiego)
1
Innowacyjnie na lekcjach języka polskiego
07.01.2020Zmiana nastawienia uczniów do lektur (istnieje w dydaktyce zjawisko awersji do czytania lektur) wymaga działania wielokierunkowego. Przede wszystkim systemu czytania motywacyjnego opartego na urozmaiconych działaniach edukacyjnych.
Atrakcyjną dla uczniów metodą jest praca z tekstem poprzez inscenizację teatralną.
Praca z tekstem literackim nie może ograniczać się do interpretacji
i analizy leksykalnej. Zainteresowanie ucznia dziełem literackim wymaga ingerencji w strukturę tekstu tek, aby móc aktywizować ucznia i rozwijać jego myślenie kreatywne.
Lekcje języka polskiego związane z omawianiem lektury winny stać się impulsem do dyskusji oraz pokazywania treści realioznawczych, dlatego na lekcjach języka polskiego w klasie 4 i 5 szkoły podstawowej wdrożona została innowacja pedagogiczną pod tytułem „Kurtyna w górę. Lektury na scenę”.
Głównym założeniem innowacji jest przygotowanie uczniów do pełnego odbioru treści utworu literackiego.
Po zakończeniu cyklu lekcji opartych na analizie świata przedstawionego, uczniowie rozpoczynają następujące etapy przygotowania inscenizacji:
-
redagowanie scenariusza z uwzględnieniem kompozycji i struktury dzieła,
-
przygotowanie elementów scenografii zgodnych z czasem przedstawienia,
-
przygotowanie strojów, rekwizytów budujących postać,
-
inscenizacje zgodne z kompozycją dzieła,
-
omówienie i ocena wystąpień.
Uczniowie samodzielnie dokonują obsady ról, przygotowują stroje i rekwizyty. Dokonują również adaptacji wybranych fragmentów dzieła literackiego pod kierunkiem nauczyciela. Dzięki tego typu działaniom uczniowie bezpośrednio stykają się z przesłaniem tekstu lektury. Wdrażają się do poszukiwania twórczych działań i rozwiązań. Rozwijają zdolności koncentracji i ćwiczą pamięć, werbalizują uczucia i co kluczowe - pogłębiają rozumienie teksu literackiego.
Innowacja pozwala na:
- odczytanie utworu w kontekście znaczeń danych wprost lub metaforycznie,
- rozwijanie umiejętności redakcyjnych ucznia poprzez pracę nad scenariuszem,
- rozwijanie umiejętności pracy z tekstem literacki poprzez odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji,
- rozwijanie zdolności artystycznych,
- kształtowanie wrażliwości estetycznej,
- wzbogacenie wiedzy z zakresu teorii literatury i terminologii teatralnej,
- doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji .
W ostatnich tygodniach odbyły się następujące inscenizacje:
-
„Przyjaciele” Adama Mickiewicza - klasa V
-
„Legenda o Wandzie, co Niemca nie chciała” - klasa V
-
„Spóźniony słowik „ Juliana Tuwima – klasa IV
Już niebawem rozpoczynamy pracę nad inscenizacjami powieści: „Opowieści z Narnii”,
„ Chłopcy z Placu Broni”.
Tymczasem zapraszam do obejrzenia albumu.
Małgorzata Szymczak (nauczyciel języka polskiego)
42-
Występ uczniów 2 klasy na jasełkach
07.01.202021 grudnia młode talenty z klasy 2 pod kierunkiem pani Świątek, Bednarskiej oraz Uggli rozpoczęły po długich i starannych przygotowaniach uroczyste spotkanie wigilijne i wprowadziły wszystkich gości w świąteczną atmosferę. Olek Wąsik pięknie grał i śpiewał kolędy, których miał niezwykle bogaty repertuar. Pozostali aktorzy sugestywnie odegrali role biblijnych postaci. Całości dopełniały dobrze dobrane stroje, przygotowane przez rodziców. Dzieci z klasy 2 włożyły w przygotowania wiele pracy i wysiłku, któremu towarzyszyło radosne zaangażowanie.
Katarzyna Bednarska
3
Jasełka w Piątce
24.12.2019Piątkowy poranek 20 grudnia był dla społeczności naszej szkoły szczególnym dniem.Dniem radosnej nowiny Bożego Narodzenia. Uczniowie pod kierunkiem p. Bożeny Świątek i p. Marzeny Gaładyk przygotowali wzruszające jasełka. W szopce schronienie znaleźli: Maryja (Laura Szymczak)z dzieciątkiem w kołysce oraz Józef (Karol Taraszewski).Ukłony świętej rodzinie składali drugoklasiści, którzy w darach przynieśli:, chleb, owoce, złoto, mirrę, kadzidło, kwiaty, a nawet węgiel. Słowa młodych aktorów odkryły sens widowiska, że dobro rodzi się w małych = wielkich gestach dnia codziennego. Na scenie pojawili się również wokaliści i instrumentaliści, którzy zaprezentowali kolędy i pastorałki. Piękne występy stworzyły nastrój świątecznego ciepła, który towarzyszył zebranym, jeszcze długo, w czasie składania życzeń i biesiadowania przy wspólnym świątecznym stole.
Małgorzata Szymczak
#szkołapodstawowa #szkołaintegracyjna #jasełka #jasełka2019 #wigiliaszkolna #kolędy
43
Wieczór matematyczno-multimedialny
23.12.2019W piątek 20 grudnia w godzinach 18:00-23:00 odbyło się spotkanie multimedialno-matematyczne, w którym wzięli uczniowie klas 5-8.
Wieczór rozpoczęliśmy interaktywną grą matematyczną z wykorzystaniem kodów QR. Zawodnicy pracowali w zespołach złożonych z uczniów różnych klas.
Po krótkiej rozgrzewce przystąpiliśmy do dalszych działań. Wspólnie omówiliśmy kolejne etapy założonego przez nas międzynarodowego projektu „Through mathematical glasses” w ramach działań w programie eTwinning. Uczestnicy projektu zgłosili nowe pomysły, inni uczniowie zaś wyrazili chęć dołączenia do naszego zespołu. Każdy uczeń miał okazję zapoznać się z narzędziami multimedialnymi oraz ich możliwościami edukacyjnymi.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra w kości Yahtzee/Kniffel rozwijająca umiejętności szybkiego liczenia, kojarzenia oraz logicznego myślenia. Jak się okazało, ta wciągająca gra wyzwoliła w drużynach ducha rywalizacji. Uczniowie pokazali, że liczą całkiem sprawnie i potrafią pracować w grupach.
Mieliśmy okazję popracować manualnie, układając tangramy Jajka Kolumba. Już samo pojęcie wywołało wiele skojarzeń od kulinarnych po odkrywcze. Mimo że początkowo zadanie wydawało się wyjątkowo trudne, ostatecznie grupom udało się osiągnąć sukces.Następnie uczestnicy kombinowali z paskami papieru, aby uzyskać powierzchnię jednostronną, tzw. wstęgę Möbiusa. Gdy już się wszystkim udało osiągnąć sukces, przeszliśmy do eksperymentów, rysując na powierzchni naszych obiektów oraz tnąc je nożyczkami. Rezultaty okazały się zaskakujące. Poznaliśmy także takie figury jak butelka Kleina oraz tesserakt, czyli hipersześcian. Stanowiło to wprowadzenie do opowiadania Marka Cliftona „Na wstędze Möbiusa” - niesamowitej opowieści z gatunku science fiction - które jest dowodem na to, że matematyka i literatura mogą stanowić świetne połączenie.
Na koniec spotkania przyszedł czas na niespodziankę, która wzbudziła szał radości wśród uczestników spotkania. Nowiusieńkie Ozoboty trafiły do naszej szkoły! Dzięki Pani Iwonie Krasowskiej, która wraz ze swoją ósmą klasą zorganizowała świąteczny kiermasz, udało się zdobyć niezbędne fundusze do zakupu tych sprytnych maluchów.Uczestnicy spotkania nagrali film z rozpakowania paczki, a następnie jako pierwsi w szkole mogli przetestować roboty i poznać ich możliwości dydaktyczne. Ozoboty sprawiły wszystkim ogromną frajdę, wzbudziły ciekawość i chęć do pracy.
Uczestnicy wieczornego spotkania nie zawiedli organizatorów. Udowodnili, że mają chęci do nauki, są otwarci na świat multimediów i nowinek technologicznych. Sprawdzili się indywidualnie i grupowo.
Drodzy uczniowie,dzięki otwartym umysłom i zaangażowaniu pokazaliście, że jesteście gotowi na spotkanie z Enigmą, Paradoksem Russela, a wyobraźnia Was nie ogranicza, co z pewnością wykorzystacie na kolejnych spotkaniach oraz w naszym projekcie „Through mathematical glasses” („Przez matematyczne okulary”).Do zobaczenia na następnym spotkaniu w tak licznym gronie.
PS. W kości możemy grać na każdej przerwie ☺
Anna Szulc
Agnieszka Halicka
31
Wesołych Świąt!
23.12.2019
Drugie miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Żyrardowie
17.12.2019Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z VI Festiwalu Kolęd i Pastorałek zorganizowanym w Centrum Kultury w Żyrardowie. W kategorii solistów do 14 roku życia nasza uczennica, Paulina Mizerska zajęła 2. miejsce. Na festiwalu wystąpiło aż 90 uczestników z województwa mazowieckiego.
10
Pokaz szermierki w naszej szkole
16.12.2019Dzień 11 grudnia był w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 5 prawdziwym świętem sportu,integracji, woli walki i hartu ducha.
Społeczność szkoły miała zaszczyt gościć tego dnia wiceburmistrza gminy Konstancin-Jeziorna,Dariusza Zielińskiego, Grzegorza Plutę - złotego medalistę Paraolimpiady w Londynie, Grzegorza Lewonowskiego – Paraolimpijczyka z Aten, Stefana Makowskiego – srebrnego medalistęParaolimpiady w Atenach oraz trenera szermierki w Konstancinie-Jeziornie, Katarzynę Tomczuk - srebrną drużynową medalistkę Pucharu Europy Juniorów Młodszych a także Prezes IntegracyjnegoKlubu Sportowego “FENCER” - Dominikę Miszkiewicz. Wyjątkowym narratorem spotkania był PanStefan Makowski, który słowem, gestem i obrazem udowadniał, że wiara w siebie i wola walki są wstanie zburzyć mur fizycznych i psychicznych ograniczeń. Pięknym tego przykładem był sportowypokaz szermierki w wykonaniu Paraolimpijczyków i dzieci z klubu sportowego w Konstancinie-Jeziornie. Dyscyplina ta uczy akceptacji własnych porażek oraz cierpliwości w pokonywaniu słabości iograniczeń. Ważnym elementem szermierki jest dbanie o bezpieczeństwo, które uczy uczciwejrywalizacji. Taki był właśnie pokaz, który dostarczył zebranym wielu pozytywnych emocji. Gromkimibrawami młodzież podziękowała za tę lekcję waleczności.
Zwieńczeniem sportowej rywalizacji była przejmująca opowieść złotego medalisty, Grzegorza Pluty,będąca ostrzeżeniem przed nierozważnymi działaniami, które mogą mieć tragiczne konsekwencje.Spotkanie z gośćmi było ważną lekcją dla młodych ludzi. Uroczystość zamknęli Pan Wiceburmistrzgminy Konstancin-Jeziorna Dariusz Zieliński i dyrektor Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 PanArtur Krasowski, dziękując za wyjątkowe spotkanie, które uświadomiło młodzieży, na czym polegaistota Integracji i piękno sportu.
Edyta Modzelewska
Zapraszamy do zapisywania się na zajęcia szermierki w Szermierka w Konstancinie AZS AWF Warszawa. Nabór jest prowadzony do sekcji zarówno dzieci niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych.
Archiwum Aktualności