„Matematyka jest wszędzie”
Tydzień matematyki w Piątce
Pi to najbardziej znana liczba, która ma swoje święto. Przypada ono na dzień 14 marca. W Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 5 odbyło się wiele przedsięwzięć w ramach Międzynarodowego Dnia Liczby Pi pod hasłem „Matematyka jest wszędzie”.
Wzorem lat ubiegłych, pani Renata Furdal przygotowała bogaty i różnorodny program merytoryczny Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. Projekcje filmowe, wykłady, zagadki i konkursy urozmaiciły lekcje matematyki, zajęć komputerowych i informatyki w ciągu całego tygodnia.
Od 12 do 16 marca uczniowie wzbogacali swoją wiedzę, doskonalili umiejętności z zakresu sprawności rachunkowej, logicznego myślenia oraz wnioskowania. Przekonali się, że matematyka jest wszędzie wokół nas: w przyrodzie, architekturze, inżynierii i sztuce, muzyce, fizyce, matematyce, a nawet w anatomii ludzkiego ciała.
Uczniowie obejrzeli szereg dokumentów filmowych i wykładów, odnoszących się do wielu aspektów matematyki. Jeden z filmów poświęcony był tematowi ciągu Fibonacciego opisanego przez Leonardo Fibonacciego z Pizy- włoskiego matematyka z przełomu XII i XIII w. Uczniowie dowiedzieli się o tym, co jest niezwykłego w serii liczb ciągu Fibonacciego.
Starsi uczniowie z kl. VI-VII i II-IIIg obejrzeli serię czterech wykładów prof. Tomasza Szarka z cyklu Labirynty matematyki o nowych zastosowaniach matematyki w życiu codziennym m.in. w biologii i medycynie, o powiązaniach między matematyką i filozofią oraz o paradoksach w matematyce.
Uczniowie klas IV-VI poznali ciekawe metody mnożenia. Pierwsza z nich to mnożenie na palcach, znane już części uczniów. Druga metoda to mnożenie, jakiego uczą się dzieci w japońskich szkołach. Jest to metoda graficzna, polegająca na odpowiednim rysowaniu prostych i liczeniu ich punktów przecięcia. Trzecia metoda, pochodząca z Indii, polega na wykonywaniu mnożenia w tabelce.
Zmagania matematyczne przybrały również formę konkursową. Każdego dnia na tablicy „Tygodnia Matematyki” pojawiały się dwie zagadki lub zadania o różnych poziomach trudności np. zagadki zapałczane, rebusy. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: kl.I-III, IV-VI i VII-IIIg. Trzy najlepsze osoby w każdej kategorii wiekowej dostały nagrody w postaci Kuponów Szczęśliwego Numerka do wykorzystania w dowolnie wybranym przez siebie terminie w bieżącym roku szkolnym.
Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej również wzięli udział w Tygodniu Matematyki rozwiązując ze swoimi wychowawcami zadania i quizy matematyczne.
Duża naukową frajdą okazała się dla uczniów nauka z wykorzystaniem smartfonów i aplikacji do skanowania QR-kodów. Przy pomocy telefonu uczniowie odczytywali z nauczycielem ukryte w QR-kodach polecenia do przygotowanych na lekcję zadań. Starsi uczniowie również mieli okazję do wykorzystania swoich smartfonów do nauki, uczestnicząc w grach z kodami QR. Uczniowie kl. VI poznali różne generatory QR-kodów i sami tworzyli własne kody, a następnie je odczytywali.
W czwartek 15 marca odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR, w którym jak co roku uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły od maluchów z kl. I po młodzież z kl. III gimnazjum.
Z matematyką mamy do czynienia nie tylko w szkole i w sklepie, jest ona wszędzie wokół nas, trzeba tylko umieć ją dostrzec. Tydzień matematyki w Piątce był bardzo ciekawy, dzięki temu uczniowie z zaangażowaniem brali udział we wszystkich jego przedsięwzięciach.