• Ozoboty na zajęciach informatyczno-matematycznych

          • Klasa czwarta na zajęciach informatyczno-matematycznych podjęła wyzwanie doprowadzenia Ozobotów do bazy. Uczniowie tworzyli trasy, których odcinki były zakodowane działaniami matematycznymi. Na kolejnych zajęciach połączymy siły i doprowadzimy Ozoboty do celu.

            Anna Szulc

          • Eksperymenty z Makey Makey w bibliotece szkolnej

          • W naszej szkole od początku roku szkolnego odbywają się zajęcia robotyki i kodowania, w których biorą udział głównie uczniowie klas 1-5. W sumie jest to sześć godzin zajęć dla różnych grup uczniów.

            Spotykamy się co tydzień w bibliotece szkolnej i uczymy się kodowania w Scratchu i mBlocku, składamy roboty i uczymy się je programować. Tworzymy różnego rodzaju projekty z diodami, bateriami i kabelkami. Uczymy się także korzystania z różnych narzędzi TIK, takich jak Genially, Wakelet, Canva i inne.

            Pracujemy na laptopach i tabletach, a także na nowoczesnym monitorze interaktywnym SMART.

            Na ostatnich zajęciach poznawaliśmy możliwości płytki Makey Makey i eksperymentowaliśmy z projektem własnoręcznie tworzonego pianinka.

            Co to takiego to Makey Makey?

            Makey Makey to układ mechatroniczny, w skład którego wchodzi płytka drukowana oraz zestaw przewodów zakończonych

            tzw. krokodylkami, które ułatwiają przyczepianie do różnych

            elementów, oraz kabla USB, którym można podłączyć płytkę do

            komputera.

            Zobaczcie, jak wspaniale eksperymentowali uczniowie naszej szkoły! Okazuje się, że z tymi zadaniami byli w stanie poradzić sobie nawet uczniowie pierwszej klasy!

            Dziękuję Joanna Apanasewicz i Jacek Ścibor za wprowadzenie mnie kiedyś do świata Makey Makey.

            Agnieszka Halicka

          • Nowe monitory interaktywne

          • Nasza szkoła wciąż się rozwija technologicznie!

            Ostatnio do sal lekcyjnych zostało zakupionych aż pięć nowoczesnych monitorów interaktywnych marki SMART

            Dzięki temu liczba nowoczesnych monitorów w szkole zwiększyła się aż do dziewięciu

            Bardzo nas to cieszy, bo monitory interaktywne stanowią najciekawsze rozwiązanie z obecnie dostępnych i są dużo wydajniejsze oraz mają więcej możliwości niż tablice interaktywne i projektory.

            Żeby w pełni sprostać wyzwaniom naszych szalonych cyfrowo czasów, nauczyciele Piątki wzięli udział w szkoleniu z zakresu zaawansowanego korzystania z nowych monitorów interaktywnych, poprowadzonym przez firmę Image Recording Solutions!

          • Czytam z klasą lekturki spod chmurki

          • Klasa druga Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie  zrealizowała I moduł międzynarodowego projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” pt. Poznajemy zawody. Moduł pierwszy został przeprowadzony pod hasłem „Podróże małe i duże”. Zadania regulaminowe projektu wykonane. Wybraną lekturą była książka R. Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”, dlatego temat pracy kolejarza przewija się w każdym zadaniu.

            Na szkolnym korytarzu powstała makieta – gazetka,  przedstawiająca pociąg na włoskiej stacji Marittiwa, którym podróżują uczniowie klasy II. To miejsce, gdzie toczy się akcja naszej lektury.

            W kolejowym klimacie zostały stworzone zakładki do książek.

            Wykonaliśmy wszystkie zadania zaproponowane w scenariuszu. Praca w detektywistycznych zespołach pozwoliła ich uczestnikom pogłębić wiedzę na temat trudnej pracy kolejarzy. Korzystając z tablicy multimedialnej dzieci odwiedziły Miasto Zawodów. Z wielkim zaciekawieniem spacerowały przez wirtualną aglomerację. Odszukały dworzec kolejowy. Zapoznały się z pracą specjalisty transportu kolejowego, maszynisty, dróżnika, konduktora. O pracy kolejarza, kolejowej infrastrukturze, taborze żelaznej kolei i historii jej powstania dzieci dowiedziały się również podczas zwiedzanie muzeum kolejnictwa w Warszawie.

            Ważnym wydarzeniem w klasie było spotkanie z pracownikiem kolejowej firmy przewozowej Freightliner PL, panem Kacprem Kamińskim, który pełni funkcję dyspozytora – planisty. Pan Kacper w przystępny dla dzieci sposób opowiadał o transporcie torowym. Prezentowane przez niego filmy, wzmianki, albumy, rekwizyty kolejowe zainteresowały uczniów trudną i odpowiedzialną pracą kolejarza. 

            Warto odszyfrowywać książki w sposób, jaki czynią to uczniowie klasy drugiej. Dzieci uczą się czytania ze zrozumieniem i aktywnego słuchania, a zawarte w nich treści są inspiracją do zgłębiania wiedzy.

            Klasa otrzymała potwierdzenie zrealizowania I modułu projektu. Wkrótce zaczynamy drugi moduł „Naukowy zawrót głowy”.

          • WIGILIA W KLASIE DRUGIEJ

          • WIGILIA W KLASIE DRUGIEJ

            Ostatniego dnia nauki stacjonarnej przed świętami przeżywaliśmy klasową wigilię. Świąteczny klimat przepełniony harmonią i radością pozwolił doświadczyć, że stanowimy naszą klasową rodzinę. Miłą niespodzianką była wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole.