• Niebieski Dzień

          • Kwiecień uznawany jest za miesiąc, w którym w sposób szczególny szerzy się wiedzę na temat autyzmu. Ustanowiony 2 kwietnia przez ONZ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu rozpoczyna czas kampanii, akcji społecznych, marszów na niebiesko, czy też lekcji wychowawczych. W tym roku ten dzień przypada w sobotę, dlatego też w naszej szkole obchodzimy Niebieski Dzień 4 kwietnia. Na znak solidarności z osobami w spektrum autyzmu.

          • Szkolimy się

          • 2 i 9 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty dla nauczycieli, zorganizowane przez Fundację Pomóż Dorosnąć w ramach wdrożenia w Powiecie Piaseczyńskim modelu Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. 

            Szkolenie było skoncentrowane wokół tematu „Jak pracować z uczniem w kryzysie”. To temat trudny, ważny i wciąż aktualny. Dziękujemy paniom Kindze Krupa i Karolinie Ostasiuk za przekazanie nam cennej wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy emocjonalnej osobie w kryzysie, zrozumienia i rozpoznawania sygnałów świadczących o tym, że uczeń może doświadczać kryzysu, wspierania w ramach swoich obowiązków podopiecznych w procesie zdrowienia, a także za udzielenie wskazówek dotyczących tego, gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych. 

            Magda Dąbrowska

          • Podziękowania z Ukrainy

          • Pod koniec lutego społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w zbiórkę potrzebnych produktów dla mieszkańców naszego miasta partnerskiego Krzemieńca w Ukrainie. Przez wiele dni uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły przynosili zakupione przez siebie produkty spożywcze, chemiczne i środki medyczne. Transport z zebranymi przez nas darami wyjechał do Krzemieńca 4 marca. 

            22 marca otrzymaliśmy wzruszające podziękowanie od Anatola Awramyszyna, dyrektora Liceum Krzemienieckiego im. Samczuka oraz społeczności szkolnej. Podziękowania kierowane do wszystkich zaangażowanych w pomoc uczniów, nauczycieli i rodziców zostały złożone na ręce dyrektora Artura Krasowskiego. Decyzją pana dyrektora, na znak solidarności z naszymi sąsiadami, podarowana nam flaga Ukrainy została wywieszona przed naszą szkołą. 

          • Kiermasz wiosenny

          • 23 marca w naszej szkole odbył się kiermasz wiosenny zorganizowany przez uczniów z Samorządu Szkolnego. Dzięki współpracy społeczności szkolnej udało się przygotować przepyszne ciasta, babeczki i napoje a także zabawki i drobne fanty.

            Główną ideą przyświecającą kiermaszowi było zebranie środków na pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Udało nam się zebrać aż 750,90 zł!

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zakup przygotowanych produktów. Jednocześnie zapraszamy na kiermasz wielkanocny, który odbędzie się już w kwietniu 😀

            Magdalena Dąbrowska

            Maria Guszkowska

            Anna Podsiadła

          • Zaliczony II moduł

          • II MODUŁ PROJEKTU „CZYTAM Z KLASĄ” ZALICZONY

             

            Klasa druga melduje zakończenie II modułu Międzynarodowego projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”, pt. „Naukowy zawrót głowy”. Przypomnę, że wybraną lekturą była książka Agnieszki Frączek „Rany Julek! Jak Julian Tuwim został poetą”. Opowiada ona o wybrykach małego Juliana Tuwima. Uczniowie doskonale wiedzą, że Tuwim był poetą. Czytaliśmy jego wiersze. Dzieciom najbardziej spodobały się opisy doświadczeń  małego Julka z chemicznymi miksturami.  Wspólnie uzgodniły, że eksperymentowanie może być bardzo ciekawe i trzeba to sprawdzić. W klasie badaliśmy zachowanie się różnych substancji, uczestniczyliśmy w warsztatach w szkole i w laboratorium. Dzięki temu poznały dużo nowych pojęć i zjawisk związanych z chemią oraz poznały cechy i kompetencje osób wykonujących zawód chemika.

            Metoda projektu zakłada, że większość zadań jest realizowanych w zespołach. Wspólne działanie, poszukiwanie rozwiązań pomogło dzieciom doskonalić umiejętności twórczego rozwiązywania powierzonego zadania.

            Przed nami kolejny moduł, który zaczynamy niebawem.

             

            Anna Rembowska

            Anna_Rembowska_-_Czytam_z_klasa_-_Modul_II.pdf

          • EKSPERYMENTY Z CIEKŁYM AZOTEM W CENTRUM NAUK ŚCISŁYCH SCIENCE BOX

          • EKSPERYMENTY Z CIEKŁYM AZOTEM W CENTRUM NAUK ŚCISŁYCH SCIENCE BOX

            Uczniowie klasy drugiej warsztatami chemicznymi zakończyli II moduł projektu pt. „Naukowy zawrót głowy”.  Były to eksperymenty z ciekłym azotem, w którym zanurzone kwiaty zamarzały w kilka sekund. Nic dziwnego, bo temperatura ciekłego azotu wynosi -200 stopni Celsjusza. Pod koniec zajęć zostaliśmy poczęstowani zamrożonymi żelkami. Na pamiątkę każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

          • EDUKACJA Z CENTRUM NAUKI KOPERNIK

          • Uczniowie klas młodszych z zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez edukatora z Centrum Nauki KOPERNIK. Podczas zajęć, które prowadzone były w zerówce i klasach I – III, uczniowie zapoznali się z właściwościami suchego lodu. Dzieci odkrywały jego właściwości poprzez uczestniczenie w kolejnych doświadczeniach. Okazało się, że jest bezzapachowy, jest bardzo zimny. Tu prowadzący zdradził jego temperaturę -78°C, jest cięższy od powietrza i sublimuje, czyli ze stanu stałego przechodzi w stan gazowy. Płomień świecy gaśnie w nim od razu. Suchy lód to dwutlenek węgla w postaci stałej.

          • Badania wad postawy

          • W Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 5 4,5 i 6 kwietnia 2022 r. będzie przeprowadzone badanie wad postawy u dzieci i młodzieży. Wykonają je specjaliści z Centrum Kompleksowej Rehabilitacji "Konstancin". Badanie jest dobrowolne i bezpłatne, ale wymaga zgody rodziców. Formularz zgody na wykonanie badania u dziecka można pobrać ze strony internetowej szkoły, w sekretariacie lub u wychowawcy klasy.

          • BAL MŁODYCH CHEMIKÓW W KLASIE DRUGIEJ

          • BAL MŁODYCH CHEMIKÓW W KLASIE DRUGIEJ

            Uczniowie klasy drugiej tegoroczny karnawał zakończyli dosłownie wybuchowo. Na bal chemików zaprosiliśmy Panią od chemii i Panią psycholog. Inspiracją  tematu zabawy był nasz projekt czytelniczy, którego II moduł zatytułowany jest „Naukowy zawrót głowy”. Wybraną lekturą jest książka Agnieszki Frączek „Rany Julek! Jak młody Julian Tuwim został poetą”. Czytając o dziecięcych wybrykach Tuwima, chcieliśmy podobnie jak on poeksperymentować z chemicznymi miksturami. Pomogła nam w tym Pani od chemii, a Pani psycholog przeczytała nam kilka wierszy Tuwima, abyśmy zapamiętali, że Tuwim był poetą, a tylko jako dziecko uwielbiał eksperymentować chemicznymi odczynnikami.

          • Szkolenie ze Skriware (druk 3D i roboty)

          • 1 marca w naszej szkole odbyło się szkolenie, które przygotowało nauczycieli do pracy w największym dotychczasowym projekcie technologicznym skierowanym do szkół, czyli w Laboratoriach Przyszłości.

            W ramach programu nasza szkoła pozyskała między innymi nowoczesne laboratorium SkriLab składające się m.in. z drukarki Skrinter 3D, klocków inżynieryjnych Skrikit, robotów Skribotów, mat i kart inżynieryjnych, zapasu filamentów oraz całej masy materiałów dodatkowych, platform edukacyjnych, akademii, narzędzi programistycznych do sterowania robotem.

            Szkolenie zostało przeprowadzone przez firmę Skriware. Naszym instruktorem był rewelacyjny Paweł Wysocki. Dziękujemy serdecznie!!! Teraz już wszystko jest dla nas jasne!

            Mimo że warsztaty trwały aż cztery godziny, nie odczuliśmy zmęczenia ani znużenia

            Niesamowite jest to, że mimo iż większość nauczycieli nie miała do tej pory do czynienia z drukiem 3D i z robotami, udało nam się zrealizować wszystkie zadania!

            Mamy już za sobą pierwszy wydruk 3D i samodzielnie złożyliśmy roboty!

            Teraz czas na naszych uczniów

          • Kolory Ukrainy w naszej szkole

          • Oto efekty pracy uczniów i nauczycieli naszej szkoły, którzy wyrażają w ten w sposób wsparcie dla Ukrainy 💙💛

            Bierzemy też udział w projekcie eTwinning "Calling for peace".

          • Solidarni z Ukrainą - animacje

          • Nasi uczniowie na lekcji informatyki przygotowali animacje, poprzez które wyrazili solidarność z naszymi Przyjaciółmi z Ukrainy!

            Myślimy o Was!

            Galeria prac uczniów jest dostępna TUTAJ.

            Anna Szulc

          • Przekazanie darów dla Ukrainy

          • Dzisiaj dary dla Ukrainy zebrane przez naszą szkolną społeczność zostały przekazane do doręczenia.

            Piątka wspiera w ten sposób mieszkańców naszego miasta partnerskiego w Ukrainie - Krzemieńca.

            Dary zostaną przewiezione przez wolontariuszy do Liceum Samczuka w Krzemieńcu.

            Dziękujemy Szkole nr 2 za koordynację akcji zbiórki w szkołach.