• Flaga Ukrainy
          • Solidarni z Ukrainą

• Szanowni Państwo,

Szkoła Podstawowa nr 5 w Konstancinie-Jeziornie od 28 lutego 2022 roku, od godziny 8.00, włącza się w zbiórkę darów dla nauczycieli i uczniów Liceum Krzemienieckiego w Krzemieńcu na Ukrainie oraz matek z dziećmi, które przybyły do naszego miasta.

Mamy zapewniony transport do granicy oraz odbiór darów przez stronę ukraińską.

Prosimy osoby dorosłe, aby dary przynosiły do sekretariatu szkoły, a uczniów - do swoich sal lekcyjnych (zbiórki w klasach).

Sugestie strony ukraińskiej:

Część darów pragniemy przekazać naszym Ojcom, Synom, Braciom, Mężom walczącym w obronie Ojczyzny.

W związku z tym najbardziej będą potrzebne:

- makarony

- kasze

- zupy błyskawiczne z kubkami

- herbata

- kawa

- cukier

- cytryny

- herbatniki

- konserwy mięsne

- pieczywo w opakowaniach

- naczynia jednorazowe

- pasta do zębów

- mydło

- wilgotne serwetki

- skarpetki

- materiały opatrunkowe

Potrzebne materiały można przynosić do szkoły od godziny 8.00 w poniedziałek 28 lutego br.

Dziękujemy za wsparcie.

• Lektury inspirują! „Katarynka” 🎵📚

• 📚 Cykl lekcji poświęconych omawianiu noweli pt. ”Katarynka” zdecydowaliśmy zakończyć w stylu retro.

🛒 Postanowiliśmy otworzyć sklep z katarynkami. Każdy uczeń przygotował swoje sklepowe stoisko i prezentował na nim jedyną i niepowtarzalną katarynkę. W czasie pracy nad projektem katarynki, jej opisem i reklamą słuchaliśmy szlagierów z lat 50 w wykonaniu Ludwika Sempolińskiego czy Haliny Kowalewskiej. Okazało się, że młodzi ludzie potrafią wczuć się w klimat jak w starym kinie.

🎵 „Słuchajcie jak ona gra

Korba tak lgnie mi do ręki

Jakbym z jej drzewem się zrósł

Hej posłuchajcie piosenki

Słuchał jej kiedyś pan Prus”

• LEKTURA W PUDEŁKU W KLASIE DRUGIEJ

W ramach projektu „Czytam z klasą” uczniowie klasy drugiej zapoznali  się z  książką „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” autorstwa Agnieszki Frączek. Uczniowie dowiedzieli się o chłopięcych wybrykach małego Tuwima. Opisane są w niej szalone przygody i wydarzenia. Mały Tuwim zanim zaczął pisać wiersze przeprowadzał eksperymenty chemiczne, budował maszyny i urządzenia, zaklinał kamienie, hodował jaszczurki i zaskrońce, zbierał zioła. Zapewne jego barwne dzieciństwo, wybuchowe historie i pomysły wpłynęły na twórczość przyszłego poety.

„Lektura w pudełku” to pomysł na podsumowanie pracy z wyżej wymienioną książką. W pudełkach uczniów znalazło się mnóstwo przedmiotów, które kojarzyły im się z przeczytaną treścią lektury. Uzasadniali swoje wybory wykazując się wspaniałą wyobraźnią i pomysłowością.

• Lektury inspirują! „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

• Po premierze książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem” wieloletni przyjaciel Tolkiena C. S. Lewis na łamach „The Times” napisał: „Wszyscy miłośnicy książek dla dzieci, które mogą być czytane, i to po wielokroć przez dorosłych, powinni zauważyć pojawienie się w tej konstelacji nowej gwiazdy. Wyszkolonemu oku niektóre postacie mogą się wydać niemal mitotwórcze”. Praca na lekcjach języka polskiego z tą powieścią to wielka przygoda i literacka uczta. Bardzo często właśnie od tej książki zaczyna się pasjonująca czytelnicza wyprawa do światów fantasy.

Uczniowie klasy szóstej postanowili dokonać bardzo trudnego i wymagającego zadania. Przenieśli bowiem wybrane sceny z powieści na scenę. Znakomicie zredagowali scenariusze, przygotowali również elementy scenografii, zadbali o dykcję i ruch sceniczny. Szóstoklasiści przedstawili zabawną scenę spotkania w domu Bilba, trzymający w napięciu pojedynek na zagadki oraz wzruszającą scenę śmierci Thorina.

Szóstoklasiści jesteście na 6!

Małgorzata Szymczak

• Lektury inspirują! Wybory na Olimpie!

• Uczniowie klasy piątej wzięli udział w lekcji języka polskiego pt.”Wybory na Olimpie”.

Każdy uczeń wcielił się w wybraną mitologiczną postać i w jej imieniu wygłaszał przemówienie. Mowy uczniów, jako kandydatów na władcę Olimpu, zawierały rzeczowe i konkretne postulaty zmian. Płomienne mowy, żywa gestykulacja, barwne kostiumy uczniów były nagradzane gromkimi brawami.Po wystąpieniach przyszedł czas na „Ucztę na Olimpie”. Każdy z kandydatów przygotował iście boski przysmak. Uczta na Olimpie była okazja do wymiany zdań między bogami i boginiami.Uczniowie wykazali się inwencją twórczą w zakresie przygotowania strojów i celującym przygotowanie merytorycznym. Brawo piątoklasiści! Jesteście boscy!

Małgorzata Szymczak

• Kurtyna w górę! Lektury na scenę!

• "Jeśli nie chcesz mojej zguby,

Krokodyla daj mi, luby".

To słynne zawołanie od pokoleń śmieszy czytelników „Zemsty”. W ramach realizowanej na lekcjach języka polskiego innowacji „Kurtyna w górę. Lektury na scenę” siódmoklasiści wystawili na szkolnej scenie tę właśnie komedię Aleksandra Fredry. Uczniowie wykazali się celującym zrozumieniem tekstu, kreatywnością w tworzeniu kostiumów i doskonałym wyczuciem ruchu scenicznego.

Praca z tekstem literackim poprzez jego adaptację sceniczną pozwala uczniom na wyrażenie własnych emocji, uwrażliwia na piękno literatury, kształtuje kreatywność, skłania do refleksji.

I co istotne :

- pogłębia odczytanie dzieła literackiego,

- pozwala na odczytanie utworu w kontekście znaczeń danych wprost lub metaforycznie

- rozwija umiejętności redakcyjne ucznia poprzez pracę nad scenariuszem,

- wzbogaca wiedzę z zakresu teorii literatury i terminologii teatralnej,

- doskonali umiejętności analizy i interpretacji.

Wspaniale jest widzieć młodych ludzi, którzy tak świadomie i pięknie posługują się tekstem literackim.

Brawo siódmoklasiści!